Tech-Trade

Pompy tworzywowe dla przemysłu


Pompy tworzywowe Affetti zostały zaprojektowane, żeby wspierać ciężkie procesy technologiczne w przemyśle chemicznym. Szczególną uwagę zwrócono na ich odporną konstrukcję, łatwość konserwacji i sprawność hydrauliczną. Szeroka gama pomp z wykładzinami chemoodpornymi PP, PVDF, PEHD, PVC i PTFE, jak również wykonanych całkowicie z tworzywa, pozwala na stosowanie ich we wszystkich gałęziach przemysłu. Do  najczęściej pompowanych cieczy należą: kwasy, zasady, ścieki agresywne, a także woda morska.

POMPY ODŚRODKOWE Z NAPĘDEM MAGNETYCZNYM

Odśrodkowe pompy z napędem magnetycznym zostały tak zaprojektowane, aby rozwiązać problemy związane z wyciekiem pompowanej cieczy poprzez uszczelnienie mechaniczne. Pompy te przeznaczone są do tłoczenia cieczy chemicznie agresywnych, pozbawionych zanieczyszczeń.
Pompy magnetyczne nie posiadają uszczelnienia wału, ponieważ nie ma w nich żadnego mechanicznego połączenia między silnikiem, a korpusem. Ruch wirnika możliwy jest natomiast dzięki przeniesieniu napędu silnika na sprzęgło przy pomocy indukcji magnetycznej.

Wewnętrzny rdzeń magnetyczny
Wewnętrzny rdzeń magnetyczny jest całkowicie chroniony przez plastikowe pokrycie, odporne na działanie różnych pompowanych płynów. Składa się on z magnesów trwałych, które umieszczone są na metalowej podpórce. Cechą charakterystyczną tej części pompy jest niezależność rotora tak, aby można było go z łatwością wymienić w razie awarii, bez potrzeby wymiany całej jednostki wirującej.
Zewnętrzny rdzeń magnetyczny
Zewnętrzny rdzeń magnetyczny jest mocno osadzony na wale silnika, który obraca się jako integralna część. Składa się z następujących części:
• Magnes trwały
• Podpórka z metalowymi prętami
• Sprzęgło łączące rdzeń z wałem silnika

Poziome pompy z napędem magnetycznym serii MMB

Pompy te stosowane są w aplikacjach, gdzie bardzo ważny jest bezpieczny transport szkodliwych substancji. Brak uszczelnienia mechanicznego gwarantuje pracę bez wycieków, co wpływa na wyższe bezpieczeństwo i przyjazność dla środowiska.
W odpowiedzi na rosnące wymagania rynku, pompy z napędem magnetycznym Affetti dostępne są w dwóch wykonaniach: MMB-E i MMB-N. Wersja MMB-E, z łącznikiem pośredniczącym z technopolimeru oraz z podstawą ze stali nierdzewnej, przymocowaną do silnika, stosowana jest do standardowych aplikacji. Do pracy w ciężkich warunkach wykorzystuje się natomiast pompy typu MMB-N. Pompy te wyposażone są w solidnej konstrukcji żeliwny łącznik pośredniczący z nóżkami, które podtrzymują zarówno jednostkę pompującą, jak i silnik.

MMB-E
  

Wydajność: 5 - 70 m3/h
Wysokość tłoczenia: 6 - 41 msłw
Moc silnika: 0,55 - 15 kW
Materiał: PP, PVDF
Temperatura pracy:
• PP 0°C +80°C
• PVDF -10°C +100°C

MMB-N

Wydajność: 15 - 120 m3/h
Wysokość tłoczenia: 15 - 41 msłw
Moc silnika: 1,5 - 18,5 kW
Materiał: PP, PVDF
Temperatura pracy:
• PP 0°C +80°C
• PVDF -10°C +100°C


S
amossące pompy z napędem magnetycznym serii MSP

Pompy magnetyczne z korpusem samossącym wykorzystywane są do aplikacji, w których konieczna jest instalacja pompy powyżej poziomu cieczy. Po zalaniu komory ssącej, pompy te mogą zassać ciecz nawet z 4 metrów. Właściwości samozasysające pomp MSP pozwalają na zastosowanie ich w aplikacjach zbyt trudnych dla standardowych pomp wirowych. Tak samo jak standardowe pompy z napędem magnetycznym, w zależności od rodzaju aplikacji, pompy serii MSP mogą być dostarczone z różnymi typami łącznika pośredniczącego. Pompy MSP-E dostarczane są z łącznikiem wykonanym z tworzywa, natomiast do cięższych aplikacji używane są pompy serii MSP-N z solidnym, żeliwnym łącznikiem pośredniczącym. Niezależnie jednak od materiału, wszystkie łączniki zostały tak zaprojektowane, aby silnik elektryczny był oddalony od reszty pompy oraz żeby zabezpieczał zewnętrzny rdzeń magnetyczny.

MSP-E

Wydajność: 5 - 56 m3/h
Wysokość tłoczenia: 16 - 42 msłw
Wysokość ssania: do 4 m
Moc silnika: 1,1 - 15 kW
Materiał: PP, PVDF
Temperatura pracy:
• PP 0°C +80°C
• PVDF -10°C +100°C

MSP-N

Wydajność: 5 - 56 m3/h
Wysokość tłoczenia: 16 - 42 msłw
Wysokość ssania: do 4 m
Moc silnika: 1,1 - 15 kW
Materiał: PP, PVDF
Temperatura pracy:
• PP 0°C +80°C
• PVDF -10°C +100°C


POZIOME POMPY ODŚRODKOWE


Odśrodkowe pompy tworzywowe Affetti zostały stworzone, aby uzyskiwać jak najlepsze osiągi przy niewielkich kosztach eksploatacji. Pompy mogą zostać dostarczone z różnymi rodzajami standardowego uszczelnienia. Poprzez zastosowanie zróżnicowanych materiałów oraz różnych typów uszczelnień, możliwe jest pompowanie różnych agresywnych cieczy z zawiesiną oraz mediów ściernych. Pompy wyposażone są zazwyczaj w wirniki półotwarte,  jednak w przypadku gorących mediów lub braku jakichkolwiek zanieczyszczeń, możliwy jest wirnik zamknięty. Opcjonalnie, każda pompa może być dostarczona z zabezpieczeniem przed pracą na sucho oraz ze zbiornikiem samossącym.

Pompy odśrodkowe serii CMO / CGO

Modele typoszeregu CMO/CGO posiadają korpusy wykonane całkowicie z tworzywa. Pompa CMO jest sprzężona bezpośrednio z silnikiem (wersja monoblok) i zamontowana na podstawie ze stali nierdzewnej AISI 304. W pompie CGO wał jest podtrzymywany i osiowany za pomocą dwóch łożysk kulkowych osadzonych w aluminiowym korpusie łożyskowym. Pompa połączona jest z silnikiem przy pomocy sprzęgła elastycznego, a całość zamocowana na podstawie.

CMO

Wydajność: 5 - 250 m3/h
Wysokość tłoczenia: 6 - 100 msłw
Moc silnika: 0,55 - 55 kW
Materiał: PP, PVDF
Temperatura pracy:
• PP 0°C +90°C
• PVDF -20°C +110°C

CGO

Wydajność: 5 - 120 m3/h
Wysokość tłoczenia: 6 - 40 msłw
Moc silnika: 0,55 - 18,5 kW
Materiał: PP, PVDF, PEHD, PVC
Temperatura pracy:
• PP 0°C +90°C
• PVDF -20°C +110°C
• PEHD -15°C +80°C
• PVC 0°C +60°C

 
Pompy odśrodkowe serii CDM / CGD


Pompy serii CDM/CGD posiadają żeliwne korpusy wyłożone chemoodporną wykładziną (PP, PVDF, PEHD, PVC). Dzięki temu mogą być stosowane w cięższych aplikacjach. Pompa CDM dostępna jest w wersji monoblok. Do bardziej wymagających zastosowań przeznaczona jest pompa CGD z żeliwnym korpusem łożyskowym. Pompa zamontowana jest na podstawie wykonanej w całości z elektro-spawanej stali węglowej i połączona z silnikiem sprzęgłem elastycznym.
Pompy CDM i CGD produkowane są zgodnie z normami DIN 24256, ISO 2858 oraz NFE 44-121.

CDM

Wydajność: 10 - 250 m3/h
Wysokość tłoczenia: 6 - 100 msłw
Moc silnika: 2,2 - 75 kW
Materiał: PP, PVDF, PEHD, PVC, PTFE
Temperatura pracy:
• PP 0°C +90°C
• PVDF -20°C +110°C
• PEHD -15°C +80°C
• PVC 0°C +60°C
• PTFE -50°C +150°C
CGD
Wydajność: 10 - 1000 m3/h
Wysokość tłoczenia: 5 - 120 msłw
Moc silnika: 0,75 - 110 kW
Materiał: PP, PVDF, PEHD, PVC, PTFE
Temperatura pracy:
• PP 0°C +90°C
• PVDF -20°C +110°C
• PEHD -15°C +80°C
• PVC 0°C +60°C
• PTFE -50°C +150°C


POMPY Z ELASTYCZNYM WIRNIKIEM SERII VMA / VGD

Samossące pompy z elastycznym wirnikiem zostały zaprojektowane do napełniania i opróżniania basenów, cystern oraz zbiorników, gdzie nie ma instalacji pod napływem. Pompy mogą zassać na sucho ciecz z maksymalnie 4 metrów. Elastyczny wirnik umożliwia pracę w dwóch kierunkach, a także ułatwia pompowanie cieczy o większej lepkości. Standardowo, w pompach VMA/VGD montowane jest uszczelnienie wargowe, jednak w razie potrzeby, mogą być one wyposażone w spłukiwane uszczelnienie mechaniczne. Elastyczny wirnik składa się z rotora, dwóch przeciwnakrętek i ośmiu łopatek, wykonanych z EPDM. W przypadku zużycia, każda z wymienionych części, może być niezależnie wymieniona na nową, pozwala to na znaczną redukcję kosztów eksploatacyjnych.
Pompa VMA dostępna jest w wersji monoblok, istnieje możliwość jej montażu na wózku. Z kolei pompa VGA połączona jest z silnikiem przy pomocy sprzęgła elastycznego, a całość zamontowana jest na podstawie. Opcjonalnie pompy mogą być wyposażone w zabezpieczenie przed suchoobiegiem.

VMA
Wydajność: 1,5 - 25 m3/h
Wysokość tłoczenia: 1,5 - 30 msłw
Wysokość ssania: do 4 m
Moc silnika: 0,25 - 5,5 kW
Materiał: PP, PVDF, PVC
Temperatura pracy:
• PP 0°C +90°C
• PVDF -10°C +100°C
• PVC 0°C +60°C
VGA

POMPY PIONOWE

Jednostopniowe pompy odśrodkowe Affetti montowane pionowo w zbiornikach, kadziach i otwartych wannach stosowane są do cyrkulacji i transportu cieczy agresywnych. Pompy pionowe są alternatywą dla pomp poziomych, szczególnie w miejscach, gdzie powierzchnia instalacyjna jest ograniczona. Zostały one tak zaprojektowane, aby przy niskich kosztach eksploatacji uzyskiwać jak najlepsze parametry pracy.
W pompach pionowych króciec ssawny skierowany jest pionowo w dół, natomiast przyłącze tłoczne wyprowadzone jest do góry i przymocowane do płyty mocującej, zbudowanej w całości z technopolimeru. Płyta zapewnia doskonałą stabilność i solidne zamocowanie pompy na zbiorniku. W szczególnych przypadkach, aby uzyskać solidniejszą podstawę, pompa może być wyposażona w metalową płytę pokrytą tworzywem.

Pompy pionowe o krótkim sprzężeniu serii CMV / CLV

Pompy typu CMV i CLV są pompami o krótkim sprzężeniu. Wał pompy połączony jest bezpośrednio do silnika. Modele serii CMV są zamontowane bezpośrednio za prostokątną płytą mocującą - wersja monoblok. W modelach serii CLV do połączenia z korpusem pompy wykorzystywany jest aluminiowy łącznik pośredni.
Wał, wykonany z jednego elementu, pokryty jest całkowicie tworzywem. Prowadzenie wału za pomocą panewek z czystego aluminium ze spiralą smarującą. System ten różni się w zależności od serii i długości pompy. Smarowanie i chłodzenie zapewnione jest przez pompowaną ciecz lub przez płyn pochodzący ze źródła zewnętrznego, najczęściej jest to woda.
Pompy serii CMV i CLV mają długość kolumny od 250 do 2000 mm.

 CMV
Wydajność: 5 - 300 m3/h
Wysokość tłoczenia: 6 - 80 msłw
Długość wału: do 2 m
Moc silnika: 0,55 - 75 kW
Materiał: PP, PVDF, PEHD
Temperatura pracy:
• PP 0°C +80°C
• PVDF -10°C +100°C
• PEHD -5°C +70°C
CLV
Wydajność: 5 - 300 m3/h
Wysokość tłoczenia: 6 - 80 msłw
Długość wału: do 2 m
Moc silnika: 0,55 - 75 kW
Materiał: PP, PVDF, PEHD
Temperatura pracy:
• PP 0°C +90°C
• PVDF -10°C +110°C
• PEHD -5°C +80°C

 
Pompy pionowe ze sprzęgłem serii CGV / CGV-N

Pompy serii CGV i CGV-N wykorzystywane są w aplikacjach, gdzie potrzebne są pompy dużo bardziej wytrzymałe od pomp o krótkim sprzężeniu. W pompach tych do połączenia wału z silnikiem wykorzystywane są sprzęgła elastyczne. W modelach serii CGV połączenie z korpusem pompy za pomocą aluminiowego łącznika pośredniego. Pompy CGV-N połączone są natomiast przy użyciu żeliwnego łącznika, solidnej konstrukcji. Łączniki zostały specjalnie skonstruowane do utrzymania odległości pomiędzy silnikiem elektrycznym, a resztą pompy, a także do zagwarantowania zwartości zewnętrznej pompy. Stanowią również ochronę łożysk kulkowych oraz sprzęgła.

W pompach CGV i CGV-N wał jest podtrzymywany i osiowany w górnej części, przez dwa łożyska kulkowe, natomiast w dolnej części przez tuleję, która jest smarowana pompowaną cieczą. W najdłuższych wykonaniach pompy posiadają dodatkowe łożyska ślizgowe w środkowej części wału.
Pompy serii CGV i CGV-N mają długość kolumny od 250 do 3000 mm.

Wał ze stali węglowej, pokryty w całości tworzywem, został tak skonstruowany, aby łatwiej przeciwdziałać siłom skrętnym i promieniowym. Wał osadzony jest w ruchomej tulei wykonanej z aluminium, która to z kolei porusza się wewnątrz panewki nieruchomej wykonanej z PTFE CG.

 

CGV

 

 

 

Wydajność: 5 - 120 m3/h
Wysokość tłoczenia: 6 - 40 msłw
Długość wału: do 3 m
Moc silnika: 0,55 - 18,5 kW
Materiał: PP, PVDF, PEHD
Temperatura pracy:
• PP 0°C +80°C
• PVDF -10°C +100°C
• PEHD -5°C +70°CWydajność: 5 - 120 m3/h
Wysokość tłoczenia: 6 - 40 msłw
Długość wału: do 3 m
Moc silnika: 0,55 - 18,5 kW
Materiał: PP, PVDF, PEHD
Temperatura pracy:
• PP 0°C +80°C
• PVDF -10°C +100°C
• PEHD -5°C +70°C

 CGV-NPompy pionowe z wałem wolnonośnym serii CGV-S

W aplikacjach przemysłowych, w których mają być przetłaczane ciecze zawierające części stałe oraz krystalizujące, wykorzystywane są pompy z wałem wspornikowym (wolnonośnym) serii CGV-S. Wał pompy połączony jest z silnikiem przy pomocy sprzęgła elastycznego. W swojej górnej części, jest on usztywniany dzięki łożyskom kulkowym i wałeczkowym. W dolnej części wału, pompy CGV-S nie posiadają jednak łożyskowania, dzięki czemu mogą pompować części stałe, a także dodatkowo możliwa jest ich praca na sucho. Żeliwny wspornik osłania łożyska i sprzęgło.
Pompy serii CGV-S mają długość kolumny od 500 do 1500 mm


Żeliwny łącznik pośredni
Głównym zadaniem łącznika jest osłona łożysk kulkowych i wałeczkowych oraz sprzęgła przed czynnikami zewnętrznymi. Utrzymuje on również  odległość pomiędzy silnikiem elektrycznym, a resztą pompy.
Łożysko wałeczkowe przeciwdziała naporowi promieniowemu. Głównym zadaniem łożysk kulkowych jest natomiast usztywnienie  wału i przeciwdziałanie naprężeniom wywołanym przez wirnik.

Wał wspornikowy (wolnonośny)
Solidny wał wykonany jest ze stali węglowej pokrytej w całości tworzywem. Dzięki swojej budowie oraz dobremu jego ułożyskowaniu w łączniku pośrednim, pompa pozbawiona jest dolnego łożyska ślizgowego, najbardziej narażonego na szybkie zużycie w wypadku pompowania cieczy zanieczyszczonych.

CGV-S
Wydajność: 5 - 450 m3/h
Wysokość tłoczenia: 6 - 100 msłw
Długość wału: do 3 m
Moc silnika: 1,1 - 75 kW
Materiał: PP, PVDF, PEHD
Temperatura pracy:
• PP 0°C +80°C
• PVDF -10°C +100°C
• PEHD -5°C +70°C